Náš príbeh

 

Na začiatku bola Sofia, moja dcéra. Keď sa Sofia v Amerike narodila, ako väčšina mamičiek som sa zaujímala o všetko, čo sa týka výchovy a vývoja detí. Ak žijete v Amerike, tak sa prakticky nedá nepočuť o znakujúcich deťoch. Nielen že sa to čas od času objaví v rôznych reláciách v televízii a dokonca aj v nedávnej komédii s Robertom De Niro "Jeho fotr, to je lotr" (Meet the Fockers), ale hlavne som o znakovej reči počula od mamičiek, s ktorými som sa stretávala. Všetky, ktoré znakovú reč používali, ňou boli nadšené a bez výhrad ju odporúčali. Začalo ma to zaujímať a tak som si objednala pár knižiek a začala som čítať o znakovej reči na internete. Netrvalo dlho a bola som rozhodnutá, že Sofiu tiež budem učiť znakovú reč. Len som sa musela rozhodnúť, aký program zvolíme. 

V Amerike existuje niekoľko programov a tak som sa dala do pátrania, ktorý by bol pre nás najlepší. V podstate ide o dva prístupy - jeden učí deti americký znakový jazyk pre nepočujúcich (tzv. ASL) a druhý, Baby Signs, ich učí modifikovaný znakový jazyk tiež založený na ASL, ale lepšie prispôsobený motorickým schopnostiam batoliat. Hlavnou výhodou "čistého" ASL je, že pokiaľ dieťa budeme do budúcna ASL stále učiť, bude schopné ASL používať. Z kníh som už vedela, že väčšina detí prestane znaky používať v okamihu, keď sa naučia hovoriť a necítila som potrebu, aby Sofia ASL v budúcnosti ovládala, takže rozhodnutie bolo jasné. Zvolila som si Baby Signs. Nielen že je to program vytvorený špeciálne pre bábätká, ale naviac za ním stoja doktorky Acredolová a Goodwynová, ktoré používanie znakovej reči u detí objavili a študovali od roku 1982. Ich kniha Detská znaková reč: Ako sa dorozumieť so svojím dieťaťom skôr než sa naučí hovoriť (Baby Signs: How to Talk with Your Baby Before Your Baby Can Talk) bola vydaná už v roku 1996, predalo sa jej viac ako pol milióna výtlačkov len v USA a bola preložená do 14tich jazykov. Ďalším dôležitým faktorom pre mňa ako mamu, ktorá so znakovaním začína bolo, že Baby Signs Institute ponúka širokú škálu produktov vysokej odbornej kvality, ktoré uľahčujú učenie a deti si ich zamilujú.

 

Nadšená tým, že Sofia mi už čoskoro „povie“ čo chce a o čom premýšľa, povedala som o programe svojim českým kamarátkam, ktoré boli tiež čerstvými mamičkami. Na moje prekvapenie žiadna o znakovej reči pre bábätká nič nepočula. Skúsila som vyhľadať viac informácií na českom internete a takisto bez úspechu. Vzhľadom k tomu, že už som v tej dobe plánovala návrat po jedenástich rokoch domov do Čiech, zrodila sa myšlienka, že by som program Baby Signs priviezla so sebou. Využila som svoje skúsenosti z oblasti rozvoja podniku a nadšenie pre podnikanie a kontaktovala som Baby Signs Inc. Navrhla som, že ich produkty privediem na český trh. 

V decembri 2006 som so štvormesačnou Sofiou a manželom letela do Kalifornie na stretnutie so zástupcami Baby Signs a základy spolupráce boli položené. V apríli 2007 sme s Dr. Goodwynovou podpísali zmluvu o výhradnom zastúpení pre Českú a Slovenskú republiku. 

Následne sme sa pustili do práce s lokalizáciou materiálov programu Baby Signs a hľadaním vhodných lektorov a ich certifikáciou. Od januára 2008 ponúkame vďaka našim talentovaným lektorkám Semináre pre rodičov. V októbri 2008 k nim pribudili aj kurzy pre deti Znakujeme so spevom a hrou.

Medzitým naša prvá dcéra Sofia s nadšením a úspechom používala znaky. Jej slovná zásoba postupne rástla a okolo 20. mesiaca už pridávala len hovorené slová. Do tej doby som v jej repertoári napočítala okolo 80 znakov. Potom prišla na svet naša druhá dcéra Sarah a tak sme začali znakovať druhýkrát. Sofia sa stala trpezlivou učiteľkou znakovania svojej mladšej sestre, ktorá v 15tich mesiacoch používala až 3-znakové spojenia spolu s asi 30timi hovorenými slovami. Od 18 mesiacov už skladala 3 hovorené slová a znakovanie opustila. Vo dvoch rokoch tvorila sedemslovné vety. Je úžasné sledovať rozdiely medzi deťmi, aj keď sú to súrodenci. 

V roku2009 sme sa rozhodli využiť mnohé prínosy, ktoré znakovanie ponúka a postaviť na nich ďalšie nadväzujúce kurzy a semináre. Vďaka tomu vznikla značka Go Kids! a pod ňou ponúkame programy Go Kids! English - angličtinu pre bábätká a batoľatá, ktorá používa znakovanie ako most medzi materinským jazykom a angličtinou a kurzy Rozvoja emočnej inteligencie, ktoré pomáhajú rodičom využiť znakovanie k emočnému rozvoju ich detí.

Postupne pridávame ďalšie kurzy napomáhajúce rozvoju našich najmenších. Znakovanie pre deti tvorí pevný základ, na ktorom sa dá stavať a chceme tak znakujúcim deťom a ich rodičom poskytnúť ďalšie možnosti. Všetky naše kurzy sú založené na modernom vedeckom výskume a vyučujú sa interaktívnou a zábavnou formou. Nesnažíme sa z našich detí urobiť superdeti, len chceme zábavnou formou podporiť, aby sa stali tou najlepšou verziou samých seba - aby zostali jedinečné a unikátne tak ako každé dieťa vo svojej podstate a vo svojom vnútri je. 

Aktuálny zoznam našich kurzov nájdete v sekcii kurzy.

V lete 2015 bola vydaná naša prvá kniha o rozvoji dieťaťa a výchove S láskou i rozumem.

Ak máte záujem o spoluprácu alebo máte akékoľvek otázky či námety k našim programom v Čechách a na Slovensku, neváhajte a kontaktujte ma.

Rozhovor o tom, ako to všetko začalo...

O znakovaní Baby Signs v médiách

Vaše príbehy

Keď sa rozprávate s rodičmi, ktorí používali znaky so svojimi deťmi, počujete nekonečné množstvo historiek. Niektoré sú veselé a iné vás dojmú, ale čo majú spoločné je to, že vás prekvapia tým, aké dômyselné dojčatá a batoľatá sú. 

verunka_znakLucie P. a Verunka:

Chcela by som sa s vami podeliť o naše zážitky so znakovaním. Asi pred rokom som videla reportáž v televízii a bolo rozhodnuté, vyhľadala som si stránky Baby Signs a hľadala kurzy pre rodičov, bohužiaľ v okolí nášho domova žiadne kurzy neboli, tak som si objednala kompletnú sadu pre začiatočníkov. Verunka mala 8 mesiacov a začala som s ňou znakovať jedlo, ešte, pitie a znaky z DVD pre batoľatá, mimochodom pri DVD s batolákmi vydržala Verunka zaujate sedieť od začiatku do konca a smiala sa 🙂 Po dvoch mesiacoch už som si hovorila, že to nechám, všetky okolo si ťukali na hlavu, že je to nezmysel, Verunka iba pozerala, ale stále žiadna reakcia. Keď som ju raz obliekala na prechádzku, odrazu si poklepala na hlavu a ja som vedela, že chce čiapku, od tej doby týždeň čo týždeň, to jeden znak a v roku už znakovala ostošesť 🙂 Mala som z toho veľkú radosť a aj otecko a ostatní príbuzní uznali, že znakovanie je úžasná vec k dorozumievaniu. 

Krásny zážitok sme mali, keď sme boli na prázdninách u babičky a šli sme prvýkrát električkou. Na sedadle sedelo dievčatko a kopala nožičkami. Verunka, ktorá sedela v kočíku, si to všimla a ukázala znak pre topánky, pozrela na svoje nožičky a ukázala znak Kde je? Bolo úžasné vidieť, ako si všíma svoje okolie a dáva nám to najavo.  

Niektoré znaky sme si prispôsobili, ale vlastne o tie znaky až tak nešlo, hlavne, že sme si rozumeli. Verunka nikdy nemala potrebu plakať, je to veselé dievčatko. 

V 15tich mesiacoch začala hovoriť, niektoré znaky vypustila úplne, iné používala zároveň so slovom. V 18tich mesiacoch spájala slová a znaky už nepoužívala. Teraz má 20 mesiacov a dáva dohromady celé vety, napr. mama podá knihu. Opakuje slová a dopĺňa básničky a pesničky.

Od narodenia som sa s Verunkou rozprávala, hovorila som jej všetko, čo som robila, veľa sme čítali, prezerali knižky, ale znakovanie bolo pre nás krásne obdobie zbližovania sa 🙂


 

Karolinka-LenkaS1Lenka S., maminka Karolínky:

Karolínka bude mať o 14 dní 1 rok. O znakovaní som počula, ale pripadalo mi to hlúpe. Videla som jeden americký film, v ktorom sa znakovanie silne pardovalo a to ma v mojom názore utvrdilo. Zase jedna americká "vymoženosť", ktorá zo starostlivosti o dieťa robí vedu. Lenže...po narodení našej Karolínky som častejšie navštevovala servery pre mamičky a na Baby Signs som narážala viac a viac. Prečítala som si ďalšie články (spravidla tie pozitívne) a spozornela som. Najpresvedčivejšie boli pre mňa videá so znakujúcimi batoľatami. V detskom centre som stretla jednu znakujúcu mamičku. Odrazu ma Baby Signs zaujalo. Na nete som našla tabuľku s pár znakmi a bolo rozhodnuté. Skúsim to. Veď Kaja žiadnu ujmu neutrpí, keď ju "otestujem" a nič horšieho, než že prestanem, sa nestane. Prebrala som to s manželom (muži sú vraj skeptickejší), ten iba pokrčil ramenami a pretože je za každý experiment, tak sme do toho šli. 

Karolínka mala cca 5 - 6 mesiacov a začali sme jej pri dojčení znakovať jedlo. Kaja bola pred každým jedlom veľmi nedočkavá a často plakala. Asi za týždeň som zaregistrovala zmenu. Akonáhle som odznakovala jedlo, Karolínka sa trochu upokojila a vydržala počkať, než si pripravím miesto na dojčenie. Takže 1:0 pre Baby Signs a nebolo čo riešiť. Začali sme znakovať EŠTE, HOTOVO a STROM, ja som sa rozhodla absolvovať kurz znakovania pre rodičov. Manžel ma celú dobu podporoval a aktívne sa do znakovania zapájal. Zhruba do ôsmich mesiacov Karolínka znaky "len" pasívne prijímala. Bolo vidieť, že im rozumie a vie, čo bude nasledovať. Prvý Karolínkin znak bol v ôsmich mesiacoch znak JEDLO, potom pridala STROM a EŠTE. Sama si vymyslela znak pre CUMEĽ.

Znakujeme všetci traja a veľmi nás to baví. Občas sa pridajú aj prarodičia a hlavne Karolínkina teta. Premýšľam, koľko znakov už Kaja ovláda: JEDLO, EŠTE, STROM, BUBLINY, PES, VODA, PIŤ, ČIAPKA, HOTOVO, CUMEĽ, PÁPÁ. Niektorým znakom rozumie, ale ešte ich neznakuje: MAČKA, KNIŽKA, KVET, LIETADLO. Keď bola chorá a museli sme odsať nos, vždy sme po akcii znakovali HOTOVO. Karolínka sa rýchlo upokojila a sama ukazovala HOTOVO. Vtipné bolo, že ukazovala HOTOVO pri obliekaní, ktoré nemá rada. Tu sme zaznamenali čiastočný úspech pri ČIAPKE. Znakujeme ju a je po probléme. Budem musieť vymyslieť nejaký znak pre zimnú kombinézu. 

Naše prvé Vianoce začali zle. Karolínka dostala črevnú chrípku a v noci 22.12. asi 5-krát vracala. Nadránom začala intenzívne znakovať PIŤ. Vypila naraz 1,5 dl, ale my sme už vedeli, že to v sebe udrží. V byte sa objavila nová vec : stromček. Karolínka na nej fascinovane pozerala, neustále znakovala STROM. Jej posledným znakom je zatiaľ PES. Kamaráti majú dvoch bíglov a Karolínka je z nich úplne vedľa. Akonáhle vonku vidí nejakého psa, hneď začne zrýchlene dýchať. Reaguje aj na plyšového psa. Občas sa pomýli a keď vidí niečo roztomilého, niečo, čo sa jej páči, znakuje PSA. Úplne prestala znakovať JEDLO, miesto toho hovorí "ňam".


 

Milena Grofova a syn Filip:

"Prinášam pár postrehov z kurzu znakovania zo soľnej jaskyne: Mám takmer dvojročného syna. Od kamarátky som sa dozvedela o metóde Baby Signs, ktorá sa prostredníctvom znakov snaží navodiť komunikáciu medzi dieťaťom a dospelým. Môj syn toho príliš nenahovorí (zatiaľ viac napodobňuje zvuky niektorých zvieratiek) a dáva si takpovediac na čas. Viac zapája ruky, aby si na predmet, o ktorý má záujem, ukázal a s pomocou mimiky tváre ho dostal. Aj keď je neposedný a pri hodine v soľnej jaskyni sa zdalo, že ho viac zaujímajú kamienky ako lekcia znakovania, musím podotknúť, že doma už znakovanie prinieslo prvé výsledky. Po 3 lekciách už doma aktívne používame 4 znaky a keď začne so znakmi sám, má veľkú radosť, že sa pripojíme a rozumieme si. Veľkým ťahačom je pre neho aktívna účasť medveďa BeeBo, ktorý pri každej lekcii znaky ukazuje. Myslím, že vďaka tomu sú znaky dieťaťom lepšie prijímané (akoby zo strany seberovného). Čo môžem uviesť na príklade - nami toľko nenávidený a takmer nepoužívaný podbradník pri jedle mu v podaní medveďa BeeBo natoľko učaroval, že keď si syn sadne do jedálenskej stoličky, ukazuje znak podbradníka a nechá si ho na krku, aj keď iba na chvíľu. Myslím, že znakovaním sme medzi sebou a synom našli ďalšiu spoločnú reč!"


 

Eva Procházková a dcéra Pája:

"S dcérkou som rok znakovala, teraz má 2,5 roka a hovorí vo vetách, časuje, skloňuje, má slovnú zásobu ako 4-ročné deti. Som presvedčená, že jej znaková reč Baby Signs pomohla."


 

A. Lišková a Nelinka:

"Máme maličkú Nelinku. Má 11 mesiacov a znakujeme na ňu od 7 mesiacov. Nelinka ukazovala od 8 mesiacov len pápá a paci paci. Teraz sa to konečne stalo a začala aj znakovať. Bolo to úžasné, pretože jej prvý znak bol TATO. Prišli sme za ockom do práce, Nelinka sa ma držala jednou rukou a pomaličky šla. Ocko na ňu zavolal "tato" a ukázal znak. Nelinka sa k nemu v ten moment so smiechom rozbehla, bľabotala svoje tatata a evidentne ukazovala znak pre otca. Bol to neopakovateľný okamih. Je to pár dní a už pridáva aj ďalšie znaky.


 

M. Zedníková a Zuzanka:

"Začala som znakovať, keď mala Zuzanka pol roka. Od tej doby si zamilovala DVD znakovania pre deti, už pri prvom tóne sa roztancuje a teší.Púšťala som jej plno ďalších DVD s rozprávkami, ale žiadne ju veľmi nezaujali. Keď sa načíta DVD a zaznie prvý tón, beží pre ovládač, stlačí tlačidlo enter a už venuje svoju pozornosť medveďovi BeeBo a Batolákom. Pri DVD pre deti ukazuje pri každom slove čiapka znak "ČIAPKA" a pri ostatných máva rukami a skúša všetky prsty. Niekoľkokrát ukázala psa. Prvý znak, ktorý ukázala, bol náš pes Astor a hneď na to SVETLO. Mala asi 9 mesiacov. Dnes znakuje : mlieko, vták, vrtuľník, jesť, pes, mačka. A celá rodina saz toho radujeme.


 

Z pohľadu otecka:

Otecko Michal a dcéra Monička: "Kým sa nám nenarodilo prvé dieťa, čítal som článok o možnosti dorozumievať sa s bábätkami pomocou znakov. Preto som ihneď po narodení dcérky na internete pátral po možnostiach nejakého programu znakovania pre deti a našiel som program Baby Signs. Najskôr som navštívil kurz pre rodičov, aby som sa zoznámil s tým, ako bude výuka prebiehať a aké skúsenosti má lektor s deťmi. V priebehu kurzu sa mi z dalo, že to dcérku moc neoslovilo. Snažil som sa každý deň opakovať 4 základné znaky, ktoré sa mi zdali pri našej komunikácii vhodné, ale dcérka moju snahu neopätovala. Raz večer som si vzal jablko a podával malé kúsky dcére. Ihneď po ochutnaní použila znak pre ešte. Hovorím si, náhoda? Týmto spôsobom zjedla celé jablko. Prvý radostný pocit. Druhý deň sme sa hrali s autíčkom. Dcérka bežala pre autíčko, doniesla mi ho a opäť ukázala ešte. Takto sme sa hrali asi päť minút. To už nebola náhoda, vedela veľmi dobre, čo chce. Ku koncu kurzu si sama určila, ako chce komunikovať a aké znaky potrebuje. Od tej doby začala výrazná zmena. Občas použije aj znak, ktorý videla len počas hodiny. Dcérka je schopná sa za dva dni naučiť použitie i význam nového znaku. Znak jablka sa naučila  práve za dva dni, pretože má jablká veľmi rada. Príde do kuchyne a ukáže prstom na pult, kde leží ovocie a potom ukáže znak pre jablko. Dnes si vychutnávam chvíle, keď sa hráme a dcérka na známe slovíčka reaguje zbobrazením znaku alebo sama ukazuje na vtáčiky na streche a ukazuje znak vtáčika."


 

Nočná mora

Zak mal 15 mesiacov a už ovládal okolo 30 znakov. Medzi nimi i znak, ktorý znamená, že sa bojí. Často tento znak používal, napríklad keď v parku videl veľkého psa a rodičia ho tak mohli zdvihnúť na ruky ešte predtým, než sa Zak vydesil k plaču. Raz okolo druhej v noci ho Zakova maminka Cathy počula veľmi plakať. Bežala do Zakovej izbičky a Zak hneď začal ukazovať na šaška na poličke a potom ukázal znak, ktorý znamená, že sa bojí. Cathy hneď vedela, čo sa deje. Zak dostal šaška predchádzajúci deň a veľmi sa mu páčil. Nosil ho so sebou celý deň, tak mu ho Cathy dala na poličku, aby naňho po prebudení videl. Ale šaško v tme vyzerá inak ako vo dne a malého Zaka vydesil a ten začal plakať. Cathy sa zdôverila, že keby Zak nevedel ako má povedať, že sa bojí a len by na šaška ukazoval, myslela by si, že plače, pretože chce, aby mu ho dala do postieľky. Čo by nebol práve najlepší spôsob ako vybudovať u Zaka dôveru k mame. 


 

Maminka, pomôž mi

Kate mala 16 mesiacov a už dvakrát mala zápal stredného ucha. Priebeh bol podobný ako u iných detí. Niekoľko dní bola Kate mrzutá a často plakala, ale maminka nevedela, čo jej je. Potom nastúpila horúčka a maminke bolo jasné, že musí k doktorovi, ktorý vedel, čo sa deje a nasadil antibiotiká. Pri treťom zápale bol ale priebeh iný. Kate už poznala niekoľko znakov a medzi nimi aj znak, ktorý označuje "BOLÍ" - spojené ukazováky. Použila tento znak vedľa svojho uška, aby maminke povedala, že už ju zase začína bolieť. Maminka nečakala, kým dostane horúčky a vzala Kate hneď k doktorovi. Ten potvrdil diagnózu a začal liečbu ešte predtým, než by sa zápal zhoršil natoľko, že by Kate plakala od bolesti. 


 

Babi, mám ťa rada 

Z listu od otecka: Jedna z mojich najkrajších spomienok sa viaže k dobe, kedy moja dcéra Olívia používala znakovú reč. Navštívili sme vtedy babičku, moju matku, ktorá žila ďaleko od nás. Olívia ju veľmi nepoznala. Nebola to ľahká návšteva, pretože v tej dobe bola moja matka v nemocnici pre dlhodobo chorých. Napriek tomu, že bola veľmi chorá, zakaždým, keď sme ju navštívili aj s Olíviou, pookriala. Najprv sa Olívia hanbila, ale vďaka svojej starej vernej mačke sa matke podarilo prelomiť ľady. Počas niekoľkých dní sa zo všetkých troch stali dobrí priatelia. Nakoniec prišla chvíľa, kedy sme museli ísť domov. Manželka a ja sme sa rozlúčili, ale v tom zhone sme zabudli na Olíviu. Ona však nezabudla. Keď sme odchádzali, rozčúlene urobila znak pre "mačku", chytila moju ženu za ruku a vliekla ju do matkinej izby. Tam ju babička objala. A potom nastal ten neobyčajne zvláštny okamih, na ktorý nikdy nezabudnem. Na slová mojej matky "Mám ťa opravdu moc rada, Olívia" sa jej malá Olívia pozrela do očí, usmiala sa a skrížila si ruky na srdci - bol to jej znak pre "MÁM ŤA RADA". Ťažko by ste si mohli predstaviť krajší darček. Pre moju matku to bolo vtedy to najdôležitejšie na svete.


 

Napíšte nám

Chcete sa s nami podeliť o svoje skúsenosti so znakovaním alebo o fotky Vašich znakujúcich detí? Budeme radi! Píšte na email: pribehy@gokids.cz